Muhammed Zühdü

Geri git   Muhammed Zühdü > İslamda Aile Hayatı > İslamiyette Kadının Yeri
Kayıt ol Yardım Üye Listesi Ajanda Arama Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Yeni Konu aç  Cevapla

Seçenekler Arama Stil
Alt 02-11-2009, 22:00
Atunaa Atunaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart İslam’da yabancı kadınla tokalaşmak ...

İslam’da yabancı kadınla tokalaşmak, özellikle şehvetle yüzüne bakmak, onunla kucaklaşmak caiz değildir. Mahrem olmayan kadına bakmak, onlara dokunmak veya tokalaşmak haramdır.

Hz. Âişe naklediyor: Vallahi Rasûlullahrın eli biatlaşma esnasında hiçbir kadının eline değmedi O, ancak söz ile biat almıştır ( Buhârî, Şurût, 1, ( III, 173 )

İbn Hanbel, Esmâ bt Yezîdden, Hz Peygamberrin; Ben kadınlar ile tokalaşmam dediğini nakletmiştir (Ahmed İbn Hanbel, Müsned, VI, 459 )

Ayet-i Kerimede :"Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tevbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz. " (Nur, 31)

Peygamber hanımı, Ümmü Seleme (r a ) anlatıyor:
"Ben ve Meymûne ikimiz birlikte Rasulullah (sav) in yanındaydık Yaşlı, âmâ (gözleri görmeyen) bir ihtiyar olan Abdulah ibni Ümmi Mektum bize doğru yöneldi Bunun üzerine Rasulullah (sav) bize:
- Kalkın ve hicaplanın (örtünüze bürünün) dedi Ben dedim ki:
- Ey Allah'ın Rasulü, o bizi görmeyen ve bizi tanımayan bir âmâ değil mi? Rasululah (sav):
- O âmâ peki yâ ikiniz? Sizler onu görüyor değil misiniz? " buyurdu (Ebu Dâvud, Sünen, Libas, 4112; Tirmizi, Edeb, 1778; Ahmed b Hanbel, Müsned, VI/296)

"Zinetlerini göstermesinler” (Nur sûresi 31) âyeti mü'min hanımların zinetlerini ve zinet yerlerini ve güzelliklerini yabancı erkeklere göstermelerini kesin bir emirle yasaklıyor

Nebi (s.a.v.) şöyle buyurdu:"Allah'a ve ahiret gününe iman etmiş olan kimse, yanında mahremi olmadan bir kadın ile yalnız başına bir arada bulunmasın. Çünkü onların üçüncüsü şeytandır." (Ahmed b. Hanbel,Müs. Mükessirin14124)

Hz Muhammed (sav) Efendimiz Veda Haccı sırasında amca oğlu İbni Abbas (r a )ı arkasına gözetleyici ve koruyucu olarak bıraktı Hasem kabilesinden güzel bir câriye Rasulullah (sav) den fetva sormak için gelince Peygamber (sav) cariyeye bakmaması için İbni Abbas (r a ) ın boynunu çevirdi
Abbas (r a )
- Ey Allah'ın Rasulü amca oğlunun boyununu mu çeviriyorsun? 'deyince
Rasulullah;
- Bir genç delikanlı ve bir genç kız gördüm Bu ikisine şeytandan emin olamadım" dedi (Tirmizi, Hacc, 885; Ebu Dâvud, Menâsik, 1935; İbn Mâce, Menâsik, 3044)

Zamanımızda herkes nefsinden emin olamaz Çünkü insan fıtratı her iki cinsin birbirine karşı ilgi duymasını gerekli kılıyor Eğer haramdan sakınma olmazsa, insanlar gözlerini sakındırmazsa kendinden emin olmak mümkün değildir.

Nitekim Peygamber (sav) in Hz Ali (r a ) ı uyarması bu hususu en güzel şekilde açıklıyor:
"Peygamber (sav) bir gün Hz Ali (r a ) a şöyle dedi:

- Ey Ali muhakkak ki cennette senin için bir köşk vardır Bir bakışa ikincisini ekleme Birincisi senin için mubahtır Fakat başkaca bakma hakkın yoktur " (Tirmizi, Edeb, 2777; Ebu Dâvud, Nikâh, 2149; Ahmed b Hanbel, Müsned, V/353, 357; Deylemî, Müsned, 8312)

Bu hadiste geçen birinci bakıştan maksat hiçbir kast olmaksızın ansızın göze görünendir. Bunda herhangi bir günah yoktur. Eğer bu ansızın göz çarpmasının akabinde kadının cazibesi, güzelliği etkiler de tekrar bakılırsa işte bu bakış günahtır, yasaktır. Bu yasak ve günah televizyon ve internet içinde geçerlidir. Çünkü televizyon ve internetteki namahreme bakmalarda nihayetinde nefsin hoşuna gitmektedir.

Cerir b Abdullah El- Cebeli (r a ) anlatıyor:
"Rasulullah (sav) e ansızın bakış nedir diye sordum Bana dedi ki:
- "Bakışını çevir" (Müslim, Edeb, 11/159; Ebu Dâvud, Nikâh, 2148; Tirmizi, Edeb, 2776 Ahmed b Hanbel, Müsned, İV/361; Teyalisi, Müsned, 93)

Rasulullah (sav) bir kadının, başka bir kadını kocasına anlatmasını da yasaklamıştır

Peygamber Efendimiz (sav) şöyle buyuruyor:
"Bir kadın, diğer bir kadını sanki görüyormuş gibi kocasına anlatmasın " (Buhari, Nikâh, VI/160; Ebu Dâvud, Nikâh, 2150; Ahmed b Hanbel, Müsned, 1/380; Teyalisi, Müsned, 35; Deylemi, Müsnedül Firdevs, 7822)

Ebu Hureyre (r a ) rivayet ediyor: Rasulullah (sav) buyurdu ki:
- Gözlerin zinası bakmaktır,
- Dilin zinası konuşmaktır,
- Elin zinası dokunmaktır, her nefis arzu eder ve iştahlanır Ferc ise ya yalanlar ya da doğrular (Buhari, istizan, Baku Zina'l-Cevârih VII/130 Müslim Kader, 2657 Ebu Dâvud Nikâh, 2152; Ahmed b Hanbel, Müsned II / 317, 379)

İmam Nevevi (rh) bu hadisin şerhinde şunları söylüyor:

''Burada mecazi bir zina vardır Bu zina yâ haram bakışla, yahut zinaya götürecek şeyleri dinlemekle, yahut yabancı birisine dokunmak yada öpmekle, yahut ayaklarla zina etmek için yürümekle, yahut yabancılarla haram olan konuşmalar yapmakla işlenir, işte bütün bunlar mecazi zinanın çeşitleridir " (Nevevi, Şerhu'l-Müslim, XVI/206)

Konu Atunaa tarafından (04-11-2009 Saat 14:33 ) değiştirilmiştir..
Yeni Konu aç  Cevapla

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

Seçenekler Arama
Stil